Aktif Vakum Sistem Diz Altı Protezi

Aktif Vakum Sistem Diz Altı Protezi

Aktif vakum sistem dizaltı protezi, yumuşak üretilmiş bir liner (silikon jel veya poliüretan) soket içindeki havanın dışarıya atıldığı bir aktif vakum sistemi, özel hava sızdırmaz dizliği ve soket içine hava girişini engelleme şeklinde yapılmış materyallerden oluşmaktadır. Soket dışında yer alan ve özel bağlantı materyalleri proteze eklenen Aktif Vakum Sistemi, her ağırlık aktarılışında ortaya çıkacak olan hava basıncını daha da arttırarak soket içindeki havanın aktif olarak soket dışına atılması yönünde çalışma sistemine dayanmaktadır. Pasif vakum sistem diz altı proteze göre oluşan negatif basınç çok daha kuvvetlidir. Kan dolaşımına yardımcı olur. Proprioception yani yer zemin hissi algısı son derece yüksektir. Hasta, protezi diğer soket sistemlerine göre çok daha etkin kontrol etme yetisine sahiptir.

Aktif vakum sistem diz altı protezleri; Silikon Liner, Jel Liner Silikon Dizlik, Jel Dizlik Karbon Soket Aktif Vakum Adaptörü Tüp Adaptör Karbon Ayak' tan oluşur. Çanakkale Ortopedi Ottobock Harmony, Össur Unity ve Endolite EchelonVAC Aktif vakum sistem diz altı protezleridir. Çanakkale Ortopedi Protez Ortez Yapım ve Uygulama Merkezi olarak Aktfi vakum sistem diz altı protezi başarılı bir şeiklde uygulamaktayız..

Kısa adı SUT olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği hükümlerine göre Aktif Vakum Sistem Dizaltı Protezi tüm hastalara uygulanabilir. Uygulama hastanın Aktivite Seviyesinin sağlık kurul raporu ile belirlenmesi ile aktivite seviyesi K2-K3 ve K3-K4 olan hastalarda uygulama gerçekleşir.

Aktif Vakum Sistem Diz Altı Protezi Uygulama

Çanakkale Ortopedi' ye başvuran hastaların önce uzman protez teknikerlerimiz tarafından muayeneleri yapılır. Kas gücü ve kemik yapısı incelendikten sonra uygun jel veya silikon liner ile birlikte alçı sargılar ile hastaya özel güdüğün çevresini saracak şekilde alçı ölçü alınır. Alçı ölçü çıkartıldıktan sonra doldurulup işlenir. Bu ölçüye göre hastaya özel geçici soket dökülerek aktif vakum adaptörü ve karbon ayak bağlanır. Geçici protez hastaya takılarak provası yapılır ve hastanın yürümesi sağlanır. Son kontrollerden sonra Karbon soket dökülerek protez tamamlanır. Bu süreç içinde hastanın rehabilitasyonu ve yürümesi sağlanır.

Ottobock Harmony Aktif Vakumlu Sistem Diz Altı Protezi

Harmony Protez özellikleri, Harmony Protez Fiyatları

Harmony, transtibial ve transfemoral protezler için aktif bir vakum hacim yönetim sistemidir. Harmony sistemi, bir pompa ünitesi vasıtasıyla, astar ve soket arasında bir vakum oluşturarak eşi benzeri görülmemiş bir soket uyumunu sağlar.

Harmony mekanik pompalar, en büyük süspansiyon seviyesinin yanı sıra, gerilimi ve zorlamayı azaltmak için rotasyon ve şok absorpsiyonunun fonksiyonel faydalarını da sağlar. Armoni sisteminin etkileri hacim dalgalanmalarının azaltılması, süspansiyonun geliştirilmesi, yuvada güçlerin azalması ve gelişmiş propriyosepsiyon içerir.

Harmony, uyumlu modern bir kapatma sistemidir. Bacak protezinin kalıcı dirseğe sağlam bir şekilde bağlanmasını sağlar. Harmony gibi aktif vakum sistemleri, astarı ve soket arasındaki neredeyse tüm havayı pompalar ve böylece vakumu belirli bir aralıkta ayarlar. Sistem, ilgili kullanıcının gereksinimlerine ve etkinlik düzeyine göre ayrı ayrı uyarlanır. Soket ve protez arasında güvenli bir bağlantıya ek olarak, sistem kalıntı ekstremite hacmini dengeler. Yüksek yapışma, protezin kontrolünü de geliştirir. Harmony sistemi, mekanik Harmony P3 pompası olarak temin edilebilir; bu, vakum oranını ve yükü bir işlev halkası yardımıyla her adımda düzenler. Transtibial ampute için uygundur. Elektronik Harmony E2 pompası, bireysel ayarlara göre vakumun devirlerde kalıcı olarak düzenlenmesini sağlar. Transtibial ve transfemoral bağlantı için uygundur.

Össur Unity Aktif Vakum Sistem Diz Altı Protezi

Össur Aktif vakum sistem diz altı protezi ile mekanik veya mikroişlemci çözümü gerekip gerekmediğini, vakum esnekliği artık düşükten aktif kullanıcılara açıktır.

Össur Unity Uyumlu Ayaklar

K2 Sensation ® LP Vari-Flex ® LP Döndür ™ Vari-Flex ® Re-Flex Döndür ™ Re-Flex Şok ™ PROPRIO FOOT ®

Össur Unity Uyumlu Dizler

Dengeleme Diz Kontrolu Balance ™ Knee Total Knee ® 1900 , 2000 , 2100 Mauch ® Diz , Mauch ® Knee Plus GÜÇ KNEE ™ RHEO KNEE ® 3
Yüksek vakumun başlıca faydaları Ses seviyesini kontrol eder ve dalgalanmaları azaltır Soket uyumunu geliştirir ve süspansiyonu geliştirir Pistonlama ve döndürmeyi azaltır Cilt ve ekstremite sağlığını iyileştirir. Rahatlığı arttırır Enerji tüketimini düşürür Yürüyüş özelliklerini optimize eder

Endolite EchelonVac Aktif Vakum Sistem Diz Altı Protezi

Doğal ayak bileği hareketi ile EchelonVAC sessizce yüksek vakum oluşturarak gün boyunca optimal şekilde oturan bir priz sağlamaya yardımcı olur.

Optimum soket bağlantısı, bir ampute kullanıcısının rahatlığı, güvenliği ve istikrarı açısından kritik öneme sahiptir. Biomimetic Hidrolik Teknolojisini yüksek vakum sistemi ile eşleştirerek, EchelonVAC tasarımı güvenli ve rahat bir soket bağlantısı oluşturmaya çalışır.

Etkin enerji geri dönüşümü için E-karbon yaylar Güç gerekmez, sessiz ve yumuşak çalışma Düzensiz arazide zemin uygunluğu için ayak parmağı tasarımına sahip Hafif, kompakt tasarım Entegre yükseltilmiş vakum ile biyolojik simetrik hidrolik teknoloji Etkin enerji geri dönüşümü için E-karbon yaylar Düşük yapı yüksekliği Hava koşullarına dayanıklı - dış mekan kullanımı için uygun
EchelonVAC nasıl çalışır? Her basamakta, kullanıcı protezin içine ağırlık bastırır ve başlangıçta tek yönlü bir vana ile havayı çıkarır. Aynı anda ayak bileği plantarları dışarı çıkıyor ve aktif olarak yuvadan dışarı hava çekiyor. Bu hava vakum odasında tutulur ve tibia ilerledikçe ve ayak bileği dorsi çıktığı zaman ikincil tek yönlü bir vana yoluyla dışarı atılır. Sonuç, daha büyük kalıntı ekstremite hacmi kontrolü ve artık kol ile soket arasında gelişmiş bir bağlantıdır. Bu, kullanıcı için göreli hareketi azaltır, protezin propriosepsiyonunu ve kontrolünü her gün daha fazla konfor ve güvenlik için geliştirir. Yenilikçi Tasarım EchelonVAC' ın yenilikçi tasarımı hafiftir ve harici bir güç kaynağı gerekmediğinden düşük bir yapı yüksekliğine sahiptir. Pil veya pompa bulunmamaktadır, EchelonVAC sessizdir ve oturması kolaydır. Silcare Breathe astarı ile birlikte kullanıldığında, ekstremite ile soket arasındaki bağlantıyı daha da arttırmak için vakum direk kalıntıya eklenir.