Amputasyon

Amputasyon


home_insurance_for_business_2
Ampütasyon, vücudun çıkıntı biçimindeki herhangi bir organının, özellikle de kol ve bacakların tamamen ya da kısmen cerrahi yöntemlerle kesilip alınması. Kol ya da bacakların biri ya da her ikisi doğuştan eksik olan kişiler için de doğuştan gelme (konjenital) ampütasyon terimi kullanılır.

home_insurance_for_business_1
Ampütasyon kelimesi Latince keserek çıkarmak anlamına gelen amputare kelimesinden türemiştir. 17. yy'ın sonlarından itibaren tıp terminolojisinde baskın hale gelmiştir. Ampütasyon kelimesi Fransızca Amputation kelimesinden Türkçe'ye geçmiştir. Genellikle yaralanma, enfeksiyon, tümör, şeker hastalığı ya da bir organa yeterince kan gitmemesi gibi durumlarda ampütasyonlara başvurulur; bazen işlev görmeyen ya da aşırı derecede biçim bozukluğu olan kol ya da bacaklara da ampütasyon uygulandığı olur. Kan kaybı ve enfeksiyon görülen yaralılarda şeker hastalığına ya da damar tıkanıklığına bağlı, yayılma tehlikesi gösteren kangren olaylarında, kötü huylu (habis) kemik ya da yumuşak doku tümörleri olan kişilerde ampütasyon hayat kurtarıcı bir önlem olabilir.

Amputasyon

Geçirdiğiniz operasyondan rehabilitasyon sürecine kadar, protez uygulamanızın en önemli amacı hareketli ve yürüyüşünüzü geri kazanmanızdır. Doktorlarınız, terapistleriniz, Çanakkale ortopedi protez ortez uygulama merkezi teknisyenleriniz sizi herkesten bağımsız kılmak ve yaşam kalitenizi geri kazanmanızı, artırmanızı sağlamak için sizinle çalışmak istemektedirler. Hayatınızda bazı şeyler değişecek olsa da gelecekte gayet aktif bir hayat sürebilmeniz için çalışmalar yapmaktadırlar. Bu rehabilitasyon süreci ortalama birkaç ay alabilecek ve çeşitli faktörlerden etkilenebilecektir; özellikle de sizin motivasyonunuz ve size uygun yapılacak protezlerin size rahat bir şekilde kullanmanız ve uygulayabilmeniz açısından önemli olacaktır.

Çanakkale Ortopedi Ottobock, Össur, Freedom ve Endolite markalarının ürettiği modern protez seçenekleri günlük yaşamın gerektirdiği standartları karşılamaktadır. Ancak sizin aktif katkınız, rehabilitasyon sürecinin başarısı için çok önemlidir. Bu süreçte, sizin için en uygun Ottobock, Össur, Freedom ve Endolite protezi uygulanacak ve rehabilitasyonunuzu sürdürecek doktorlar, terapistler, Çanakkale Ortopedi protez teknikerimiz size yardımcı olacaktır.

Amputasyondan sonra rehabilitasyon

Amputasyon operasyonunuz sonrası bazı değişimler sizi beklemektedir. Hayatınızın nasıl değişeceği her kişiye göre farklıdır. Rehabilitasyon süreci ortalama birkaç ay sürecektir.

Amputasyon sonrası kendinizi yeni bir hayata başlarken bulabilirsiniz. Burada en büyük etken sizin motivasyonunuz ve rehabilitasyon sürecine katılımınızdır. Bu süreç genelde 6 ayı bulabilir.

Güdüğünüzdeki değişimler, kilonuzdaki artış veya azalış, yaşadığınız yer, aileniz, akrabalarınız, arkadaşlarınız, günlük yaşantınız da bu süreci etkiler

Amputasyondan Öncesi

Amputasyon zor bir süreçtir ancak bu süreçte yalnız olmayacağınızı bilin. Aileniz ve arkadaşlarınız ile birlikte sizinle ilgilenecek olan doktorlar, terapistler ve protez teknisyenininiz bu zor süreçte sorularınıza cevap vermek ve problemlerinizle başa çıkmak için sizin yanınızda olacaktır.

Amputasyon öncesi testler

Operasyon öncesi hastahanede detaylı incelemelerden geçirileceksiniz. Bu incelemeler kan analizi, akciğerlerinizin kontrolü, kalp ve dolaşım sisteminizle ilgili testleri içerir.

Doktorlar tarafından yapılan konsültasyon

Amputasyondan önce doktorlar, operasyon sırasında neler olacağını size anlatırlar. Operasyon sonrasını da detaylı şekilde size açıklarlar. Bu konsültasyonlar sırasında önemli gördüğünüz herşey hakkında sorular sorabilirsiniz. Öncesinde aklınıza gelen soruları not almanız yararlı olabilir. Anlamadığınız konular hakkında daha fazla soru sormayı da ihmal etmeyin. Doktorlar bunları size açıklamakla mesuldurler. Planlı amputasyonların yanısıra kaza ve bu gibi durumlarda acil amputasyonlar da gerekebilir. Bu gibi bir durumda doktorlar size gerekli açıklamaları ancak amputasyon sonrası yapabilirler.

Hazırlık

Sonrasında başlanacak olan rehabilitasyona hazırlık için amputasyon öncesinde çeşitli egzersizlere başlamanız yararlı olur. Bunlar kas sisteminizin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Örneğin amputasyon sonrası karşınıza çıkacak bir hareket olan tekerlekli sandalyeden yatağa veya tersi bir hareketi çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu egzersizleri yapmaya ne kadar erken başlarsanız operasyon sonrası sizin için daha kolaylaşacaktır. Doktorunuza ve terapistinize bu konular hakkında danışabilirsiniz. Ayrıca protez teknisyeninizle sizin için hangi protezin uygun olduğu konusunu konuşmak rehabilitasyon sürecinizden de tam olarak ne bekleyebileceğinizi anlamanıza yardımcı olur.

Psikolojik destek

Amputasyon, kişi için ruhsal gücünü sınayan bir deneyim haline gelebilir. Bu dönemde psikolojik destek de alabilirsiniz. Bir psikolog ile sizi rahatlatacak birçok şey konuşabilirsiniz, bu şekilde aile ve arkadaşlarınız için de zorluklar aşılabilecektir. Bu konuşmalar ayrıca hayatınızın bu yeni döneminde size güç verecektir. Bu desteği ne kadar erken almaya başlarsanız sizi daha hızlı iyileştirecek ve yaşamınızın kalitesini yükseltebilecek şekilde bu problemlerin ve korkuların üstesinden gelebilirsiniz. Korku duyguları içinde yapılan bir amputasyon depresyona sebebiyet verebilir ki bu da kesinlikle kaçınılması gereken bir durumdur.

Diğer ampute olan kişilerle konuşma

Sizinle benzer durumda olan ampute olmuş kişilerle konuşmanızı öneririz. Bu size güç verecektir. Yalnız değilsiniz. Benzer durumda olan bir kişiden hayatlarındaki bu değişimleri (bazen olumlu da olabilen) duymak yararlı olacaktır. Onlardan, örneğin protez kullanma hakkında, birçok püf noktası öğrenebilirsiniz. Eğer böyle kişilerle iletişim kurmak isterseniz doktor veya terapistlerinize danışabilirsiniz.

Güdüğünüzdeki değişimler, kilonuzdaki artış veya azalış, yaşadığınız yer, aileniz, akrabalarınız, arkadaşlarınız, günlük yaşantınız da bu süreci etkiler

Amputasyon ne demektir ve neden gerek duyulur?

Amputasyon, sağlıklı doku içindeki bir kemiğin veya bir uzvun eklemden (dezartikülasyon) kesilmesidir. Bir amputasyon hastalıklı bir vücut parçasının iyileşme ihtimali kalmadığı ve hastanın hayatını tehlikeye attığı zaman gereklidir. Dolaşım bozuklukları, enfeksiyonlar, kazalar, kanser veya uzuvlarda doğuştan gelen bir problem nedenler arasında sayılabilir Yukarıda bahsedilen durumlarda amputasyonun gerekliliği önceden bellidir. Bazen ise, kaza sonrası yaralanma durumlarında, amputasyonlar acil olarak gerekebilir.

Gönder
Gönder