Skolyoz Korsesi

Skolyoz korsesi

Skolyoz korsesi 20 derece üzerindeki eğriliklerde ve büyüme devam ediyorsa egzersizlerle birlikte önerilmektedir. İyi bir korse sagital sapmayı düzeltmeli, eğrilik progresyonunu durdurmalı, cerrahi prevalansı azaltmalı ve kozmetiği düzeltilmelidir. Skolyoz Korsesi’ ndeki düzeltme prensipleri skolyotik gövdenin her parçasına etkili olmalıdır.

Skolyoz korsesi tedavisi skolyoz hastalığı için gerekli çalışmalarındandır. Bu gerekliliğin nedeni olan skolyoz korsesi skolyozun tipine göre belirlenmiş doğru tasarım edilmiş kontrollü korse uygulamalarının her yerde bilinip uygulanılmamasıdır. Bir diğer dezavantaj ise gelişme çağındaki çocukların korse giymekten kaçınmalarıdır.

Skolyoz korse uygulamalarında teknoloji ilerlemiştir. Klasik tekniklerle korsenin üretim anında olabilecek hataların kalktığı, bilgisayar desteği ile tasarımı edilmiş ve üretilmiş, sonucu çok başarılı olabilen skolyoz korsesi üretilmektedir.

Skolyoz korsesi çeşitleri

Skolyoz korse çeşitleri; Torakolumbosakral gövde Ortezi TLSO, CTLSO Cervico Thoraco Lumbo Sacral Orthosis veya Milwaukee Korsesi, Charlesyon Bending korsesi, Spinecor Korsesi.

Skolyoz korsesi tedavisi

Elbette en önemli etkenlerden biri; doğru kurallara dayanan bir korseyi üretecek, bu alanda uzmanlığı ve deneyimi olan teknikerlerin de bu ekipte yer almasıdır. Yani skolyoz korse tedavisi bir ekip çalışması gerektirir. Doktor, ortez teknikeri ve fizyoterapist ile aile ve çocuk birlikte bu tedavi sürecinde ortak hareket etmeli, tedavinin her aşaması takip edilmelidir.

Birçok yerde bu konuda merkezler vardır. Bu merkezlerde korse tedavilerine ilişkin olumlu sonuçlar da oldukça yüksektir. Eğer skolyoz hastalığı ile ilgili korse tedavisi ile skolyoz hastalığı büyük ölçüde kontrol altına alındığını ve çok az sayıda çocukta cerrahi girişim gerektiğini biliyoruz.

Skolyoz korsesi nasıl kullanılır

Skolyoz korsesi hergün kullanılmalıdır. Hatta 3 hafta içinde 24 saatlik dilimde günde 23 saat takılır. Skolyoz korsesi kullanımı esnasında cilt kontrol edilmeli sürtünme yara ve morarmalara karşı kontrol edilmelidir. Korse doktorunuzun ilk taktığı zaman şeklinde kullanılmalıdır.

Skolyoz korsesi nasıl takılır

İki tarafını açarak Skolyoz korsesi takılır. Skolyoz korsesi banları dışarda mutlaka kalmalıdır. Korsenin açık tarafı arkada olmalıdır. Sonra aşağı doğru itilerek kaburga ve leğen kemiğine oturtmalıdır.

Korse bantları aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır ve bantlar kontrol edilmelidir.

Mutlaka korse kullanılabilecek en sıkı pozisyonda kullanılmalı ve korse üzeri hareket ettirmemelidir.

Skolyoz korsesi faydaları

Skolyoz korsesi faydaları; ameliyat oranını %50 azaltmasıdır. Korse tedavisinin ihmal edilmemesi gereken bir tedavidir. Skolyoz Korse tedavisi uygun zamanda ve iyi bir korse uygulaması ile yapıldığında ve hastalar 20 saatlik uygulama konusuna uyumlu davrandığında başarı oranı önemli ölçüde artar.

Skolyoz korsesi zararları

Doğru olmayan ve takip edilmeyen skolyoz korse uygulamalarından beklenen sonucun alınmayacağı bilinmelidir. Bu tarz skolyoz korseleri hem etkisiz hem de çocuk için sonuca ulaşmayan zaman kaybıdır.

Psikolojik sebepler ve konforsuzluk, Ciltte kullanıma engel yara oluşması sebebi ile kullanamama, Hastanın korseyi istediği sürede ve şekilde kullanmaması Skolyoz korsesinin zararlarıdır.

Skolyoz korsesi fiyatı

Skolyoz korsesi fiyatı korsenin çeşidine kullanılan malzemeye ve doktorun istediğin çalışma yöntemine göre değişir.

Çanakkale Ortopedi, Skolyoz korsesi Çanakkale konusu ile daha fazla bilgiye 0286 263 63 64 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Gönder
Gönder